پربیننده ها
روز
هفته
کد خبر: ۹۵۷۷
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۵
خبرگزاری میزان- وزیر نیرو گفت: برای کاهش در قیمت تمام شده نیرو باید به دنبال تامین منابع ارزان قیمت همچون منابع مالی خارجی بود.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، حمید چیت چیان در سی و یکمین کنفرانس بین‌المللی برق در خصوص تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر اظهار کرد: برای سالجاری 100 مگاوات تولید برق از منابع تجدیدپذیر در دستور کار قرار گرفته است که این میزان برای سال آینده به 400 مگاوات افزایش خواهد یافت.

وی افزود: در حال حاضر تولید نیروگاه های انرژی تجدیدپذیر در تمام جهان کاهش یافته است و ایران نیز برای استفاده از این موقعیت سیاست های تشویقی را برای بخش خصوصی در نظر دارد، از این موارد می توان به خرید متوسط 370 تومانی هر کیلووات برق تجدیدپذیر اشاره کرد.

وزیر نیرو تصریح کرد: قیمت فروش برق به مشترکان به طور متوسط کیلوواتی 66 تومان است که اختلاف زیاد فروش برق با خرید برق از نیروگاه های تجدیدپذیر به دلیل ترقیب افزایش سهم تولید برق انرژی تجدیدپذیر است.

چیت چیان در خصوص تامین منابع مالی گفت: برای کاهش در قیمت تمام شده باید به دنبال تامین منابع مالی از طروق ارزان قیمت بود که در حال حاضر سودهای بانکی در داخل کشور تامین منابع خارجی ارزان تر تمام می شود.

وی درخصوص چهار شهید صنعت برق که در روزهای اخیر در کشور عراق مورد حمله تروریستی داعش قرار گرفته‌اند، گفت: تأمین امنیت این افراد به دست کشور عراق بود که جای تاسف دارد به افرادی که در راستای ایجاد رفاه برای کشور عراق تلاش می‌کردند حمله شده که این نشان از دوری این گروه از تمام آموزه‌های اسلامی است.

چیت چیان در خصوص دستاوردهای صنعت برق در سه سال گذشته گفت: در ابتدا باید به این نکته توجه کنیم که صنعت برق تحت چه شرایطی به فعالیت خود ادامه داده بود. به طور مثال درحال حاضر این صنعت کمتر از 60 درصد از هزینه‌های انجام شده برای تولید برق را از مشترکین دریافت می‌کند به همین خاطر به ازای هر کیلووات ساعت مقادیر قابل توجهی به زیان این صنعت افزوده می‌شود.

وزیر نیرو اظهارکرد: درخصوص هزینه انشعابات در حدود 7 درصد الی 44 درصد از هزینه‌های صورت گرفته از مصرف کنندگان دریافت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تکالیف قانونی برای دریافت مابه التفاوت این هزینه‌ها وجود دارد، گفت:‌ با وجود این قوانین وزارت نیرو هزینه‌ای برای جبران این خلأ دریافت نکرده است.

چیت چیان در ادامه به دستاوردهای حاصله اشاره و بیان کرد: در سه سال اول خدمات دولت یازدهم شش هزار مگاوات ظرفیت جدید به این صنعت اضافه شد که درحدود 2 هزار مگاوات آن متعلق به پیک مصرف برق سال 94 تا سال 95 بوده است.

وزیر نیرو تصریح کرد: اجرای جدی طرح ذخیره عملیاتی و کاهش حدود 3 هزارمگاواتی بار پیک با تلاش بخش توزیع، افزایش ظرفیت تولید برق از امکانات موجود تا سقف 660 مگاوات، افزایش ظرفیت استفاده از خطوط انتقال با حفاظت ویژه، کاهش تلفات توزیع از بالای 15 درصد به کمتراز 11 درصد، ارتقاء ظرفیت آمادگی نیروگاه‌ها به 98.5 درصد از مهمترین دستاوردهای سال‌های اخیر صنعت برق بوده است.

وی تصریح کرد: در این مدت 10 هزار و 830 مگاوات ظرفیت تولید برق در دست اجرا داریم که این نیروگاه‌ها تمام مراحل مجوز، تأمین منابع مالی، بستن قرارداد و فعالیت در سایت را پشت سر گذاشته و مشغول به کار شده است.

چیت چیان بیان کرد: در بخش نیروگاه‌های گازی نیز افزایش راندمان را داشته‌ایم، همچنین ظرفیت نصب و بهره برداری نیروگاه‌های تجدیدپذیر به میزان 7 برابر در سال جاری در مقایسه با سال گذشته افزایش داشته است.

وزیر نیرو در خصوص اقتصاد برق نیز گفت: حرکت به سمت منطقی کردن قیمت برق یکی از اقدامات مثبت صورت گرفته تاکنون بوده که این امر کاهش بار بدهی‌های غیر منطقی را به دنبال داشته، گفتنی است در این مدت توانستیم از پرداخت درآمد برق به عنوان پرداخت یارانه نقدی جلوگیری به عمل آوریم.

وی در ادامه به الگوهای جدید صنعت برق اشاره و بیان کرد: حرکت به سمت کاهش هزینه تمام شده برق، کاهش تولید آلایندگی‌ها و گازهای گلخانه‌ای، تأمین مالی از منابع خارجی، ارتقاء بازدهی نیروگاه‌ها، ایجاد رقابت واقعی و جلوگیری از مهندسی شدن قیمت‌ها، استفاده از منابع تجدیدپذیر، مسطح کردن منحنی گاز و استفاده از DG و CHP از نمونه برنامه‌های پیش روی این صنعت است.

چیت چیان در انتها خاطر نشان کرد: در این میان نباید از افزایش مشارکت مردم در مدیریت بار و مصرف، تسهیل خدمات به کمک شبکه اینترنت و موبایل، ارتقاء کیفیت برق و کاهش میزان خاموشی‌ها و موضوع توسعه صادرات غافل شویم.
نام:
ایمیل:
* نظر: