پربیننده ها
روز
هفته
کد خبر: ۸۴۳۰
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۸
پایگاه ICIS امروز در گزارشی به بررسی وضعیت آینده بازار جهانی پلی‌استر، با توجه به مراودات ایران و چین پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پتروشیمی ایران، جان ریچاردسون در مقاله خود می‌نویسد:« ترسیم نقشه راه بازار محصولات شیمیایی هر کشوری برای ده سال آینده، وابسته به فاکتورهای سیاسی، اجتماعی و اقتصاد کلان است. در گام بعدی می‌بایستی به استاندارهای سنتی، وجود خوراک، دسترسی به تکنولوژی، هزینه‌های لجستیکی و ... پرداخت.»

ریچاردسون دلیل برتری دادن فاکتورهای سیاسی اجتماعی را اینگونه عنوان می‌کند: «اگر فاکتورهای سیاسی و اجتماعی به قدر کافی قدرتمند باشند، می‌توانند راه‌هایی برای جبران زیان ناشی از عدم تامین فاکتورهای سنتی- وجود خوراک و ...- بیابند.»

او در ادامه می‌افزاید: «مدل همکاری‌های ایران و چین باعث می‌شود بسیاری از فاکتورهای سیاسی، اجتماعی، اقتصاد کلان، خوراک ، تکنولوژی و لجستیک به طور منظمی کنار هم چیده شود.»

نیاز روز افزون چین به منابع نفتی- پیش‌بینی نیاز روزانه 13 میلیون بشکه در سال 2035- و منابع عظیم نفتی ایران و وضعیت مشابه بیکاری در این کشورها، دلایل ICIS برای جذب همکاری‌های مشترک این دو کشور است.

این مقاله قرارگیری ایران در مسیر راه ابریشم و امکان استفاده از توانایی لجستیکی ایران جهت صادرات محصولات چین به اروپا را از دیگر عوامل گسترش مراودات ایران و چین می‌داند.

نیاز 12.6 میلیون تنی چین به واردات پارازایلن در سال 2016 آن‌ها را در چالشی جدید قرار داده است.

چارت زیر پیش‌بینی ظرفیت، تولید و مصرف پارازایلن در سال 2026 را نشان می‌دهد.

ICIS گزارش داد: ایران و چین، تغییر مسیر بازار جهانی پلی‌استر

ریچاردسون می‌افزاید: «همانطور که می‌بینید چین در سال 2026 به واردات 17 میلیون تن پارازایلن نیاز خواهد داشت، حال آنکه ظرفیت صادراتی ایران در آن سال تنها 450 هزار تن است.»

این گزارش به توجه به جهت‌گیری سیاسی مقامات ایران و پتانسیل همکاری‌های مشترک به تحلیل امکان سرمایه‌گذاری چین در منابع پایین‌دستی پتروشیمی ایران جهت افزایش تولید پارازایلن می‌پردازد. دورنمای چین در این معامله واردات پارازایلن از ایران و صادرات فیبر پلی‌استر به ایران است.

بیشتر بخوانید...

نام:
ایمیل:
* نظر: