پربیننده ها
روز
هفته
کد خبر: ۲۰۲۸۱
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۶
مدیر موسسه پتروماتریکس گفت: اگر آمریکا از توافق هسته ای خارج شود تاثیر تحریم ها بر ایران به اندازه دوره قبل نخواهد بود، زیرا آمریکا در اعمال تحریم های جدید تنها خواهد بود.
به گزارش پتروشیمی نیوز، به نقل از الجزیره، حدود یک سال پیش، تولید کنندگان نفت نگران مازاد بیش از حد عرضه بودند، اما اکنون نگرانی از این است که تقاضا از عرضه پیشی بگیرد. این نگرانی سبب شده تا قیمت نفت به بالاترین رقم ها از سال 2014 تاکنون برسد.

آژانس بین المللی انرژی گفته، تقاضای جهانی برای نفت ممکن است در سال جاری به حدود 100 میلیون بشکه در روز برسد. اما واقعیت صحبت از قیمت نفت در سال 2018 به میان می آید، برخی عوامل بیش از همه خودنمایی می کنند. یکی از بزرگترین موضوعات تاثیرگذار بر قیمت نفت، احتمال خروج آمریکا از برجام است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز 12 می باید در خصوص بازگرداندن تا تمدید تعلیق تحریم های ایران به موجب برجام تصمیم گیری نماید.

عامل دیگر، کاهش تولید نفت ونزوئلاست که آشفتگی های سیاسی و اقتصادی در این کشور آمریکای لاتین تولید نفت آن را به حدود 1.5 میلیون بشکه در روز کاهش داده است. کاهش عرضه نفت ایران و ونزوئلا موجب می شود کاهش تولید برای اوپک و متحدانش آسانتر شود. این دقیقا همان موضوعی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمرکیا از آن انتقاد کرده و گفته اوپک تلاش می کند قیمت نفت را به صورت تصنعی بالا ببرد.

به گفته اولیویر جاکوب، مدیر موسسه پتروماتریکس: «این به نفع رئیس جمهور آمریکا نیست و من فکر می کنم این اولین هشدار ترامپ به اوپک در مورد بالا بردن بیش از حد قیمت نفت است.»

وی افزود: «از منظر رئیس جمهور آمریکا او واقعا نمی خواهد شاهد بازگشت نفت 100 دلاری مشابه دوران اوباما باشد. بالا رفتن قیمت ها می تواند یک مایه نگرانی باشد و تاثیری منفی بر اعتماد مصرف کنندگان در آمریکا بگذارد. همچنین ترامپ با توجه به دستورکار ژئوپلتیکی که در خاورمیانه دارد نمی خواهد شاهد رشد بیش از حد قیمت نفت باشد.»

این کارشناس بازار نفت افزود، اگر آمریکا از توافق هسته ای خارج شود «تاثیر تحریم ها به اندازه دوره قبل نخواهد بود زیرا آمریکا در اعمال تحریم های جدید تنها خواهد بود... بنابراین شما شاهد میل بیشتر صادرات نفت ایران به سمت شرق خواهید بود. افزایش صادرات نفت ایران به آسیا قبلا آغاز شده است. بنابراین من فکر می کنم ایران احتمالا به منظور حفظ مشتریانش در آسیا که حساسیت کمتری نسبت به تحریم های احتمالی آمریکا دارند، نفت خود را با تخفیف عرضه خواهد کرد.»
نام:
ایمیل:
* نظر: