پربیننده ها
روز
هفته
کد خبر: ۲۰۲۷۹
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۲
عراقی از اعلام آمادگی بصره برای دریافت گاز ایران خبر داد و گفت: این امر پس از پرداخت پول گاز محقق می‌شود.
به گزارش پتروشیمی نیوز، به نقل از شانا؛ حمیدرضا عراقی، درباره اجرای فاز دوم صادرات گاز به عراق، اظهار کرد: بصره برای دریافت گاز از ایران اعلام آمادگی کرده، اما هنوز گازی به بصره صادر نشده است.

وی برقراری صادرات گاز را در گرو پرداخت هزینه از سوی عراق اعلام کرد و گفت: بغداد به عنوان پایتخت عراق مرجع تصمیم‌گیری در این باره است و اکنون درصدد حل مسائل مالی و بودجه‌ای برای دریافت گاز هستند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با بیان این‌که همه شرایط برای دریافت گاز ایران در بصره فراهم شده است، تصریح کرد: یکی از دلایلی که آغاز صادرات گاز ایران به بصره با تاخیر روبه‌رو شد، آماده نبودن خطوط انتقال گاز در خاک بصره بود، اما اکنون این خطوط انتقال گاز آماده شده‌اند، افزون بر این شرایط ساخت در برخی نقاط از خطوط انتقال گاز بصره با سختی‌هایی همراه بود، مانند ساخت زیرگذر که این کار نیز با موفقیت به پایان رسیده است.

عراقی با اشاره به آمادگی سامانه‌های اندازه‌گیری گاز در خطوط بصره بیان کرد: صادرات گاز ایران به بصره طی مراسمی رسمی آغاز خواهد شد.

گفتنی است؛ تفاهم میان ایران و عراق برای صادرات گاز به دو نیروگاه بغداد و بصره انجام شده که فاز نخست این قرارداد از خردادماه پارسال، با صادرات گاز به بغداد از پایانه نفت‌شهر آغاز شده و در همه روزهای سال تاکنون بی‌وقفه ادامه داشته است.

صادرات گاز به بصره نیز در قالب فاز دوم صادرات گاز به عراق تعریف شده که از پایانه شلمچه و با بهره‌مندی از ظرفیت خط ششم سراسری ایران، انجام خواهد شد.

پیش از این، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از آمادگی بصره تا ابتدای سال ۹۷ برای دریافت گاز ایران خبر داده بود که این وعده محقق شده و پس از رفع موانع مالی عراق، صادرات گاز ایران به مقصد جدید آغاز خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: