پربیننده ها
روز
هفته
کد خبر: ۲۰۲۵۷
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۷
عراقی گفت:‌ صادرات گاز به پاکستان و گازرسانی به نیروگاه‌ چابهار، کنارک و پتروشیمی و صنایع این منطقه در راستای اجرای خط لوله گاز ایرانشهر- چابهار دیده شده است.
به گزارش پتروشیمی نیوز، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران در حاشیه آیین امضای قرارداد خط لوله گاز ایرانشهر- چابهار اظهار کرد: ارزش این قرارداد 245 میلیون یورو، معادل 1000 میلیارد تومان است  و امیدواریم هرچه سریع‌تر شاهد پیشرفت این پروژه باشیم.
وی با بیان اینکه مدت زمان اجرای این قرارداد دو ساله تعیین شده است، گفت: صادرات گاز به پاکستان و گازرسانی به نیروگاه‌ چابهار، کنارک و پتروشیمی و صنایع این منطقه در راستای اجرای این خط لوله دیده شده است.

عراقی با اشاره به اولین تجربه BOT موفق که برای خط ششم صادرات گاز به عراق بود، افزود: عزم و اراده شرکت ملی گاز، وزارت نفت و شرکت سرمایه گذار داخلی باعث شد تا این مهم به موقع تحویل داده شود.

معاون وزیر نفت با اشاره به دومین تجربه که به واقع موفق نبوده است، افزود: خط لوله انتقال گاز به سیستان و بلوچستان با دو بخش ایرانشهر به زاهدان، زابل و ایرانشهر به چابهار دومین تجربه‌ای بود که به مناقصه رفتیم و با اینکه سرمایه گذار ایرانی موفق بود اما به علت ابهاماتی به تأخیر افتاد.

وی ادامه داد: در بخش ایرانشهر به زاهدان و زابل، سرمایه گذار موفق به اجرای طرح نشد و شرکت ملی گاز وارد عمل شده و به موقع این طرح را به انجام رساند، به طوریکه اکنون گاز رسانی در زاهدان انجام شده و در زابل نیز طراحی‌ها به سرانجام رسیده است.

عراقی اضافه کرد: ‌در بخش ایرانشهر به چابهار نیز در انتخاب پیمانکار چون سرمایه گذار علاقه داشت که این کار را انجام دهد، خط لوله مکران در تاریخ بهمن 96 مجوز گرفت و امروز این قرارداد به امضا رسید.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه گازرسانی به زابل در 3 تا 4 ماه آینده آغاز می‌شود، گفت: به دلیل سرمایه‌گذاری که در زمینه پتروشیمی در چابهار صورت خواهد گرفت، مذاکره با شرکت خط لوله مکران آغاز و پس از اخذ مجوزها امروز قرارداد آن به امضا رسید.

وی گفت: منابع مالی به غیر از 201 کیلومتر ورق‌های فولادی 56 اینچی، از جانب شرکت سرمایه‌گذار تأمین اجتماعی نیروهای مسلح، تأمین می‌شود که سود و پول آن از طریق مصرف‌کنندگان تأمین خواهد شد.

عراقی در پایان یادآور شد: 30 کیلومتر از لوله انتقال گاز ایرانشهر به چابهار حمل شده و 30 کیلومتر دیگر نیز توسط پیمانکار اجرا شده است و امیدواریم این پروژه زودتر از موعد مقرر به بهره‌برداری برسد.
نام:
ایمیل:
* نظر: