پربیننده ها
روز
هفته
کد خبر: ۲۰۱۸۷
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲
اگر شرکت های روسی پروژه هایی با شرکت های امریکایی در امریکا یا پروژه های مشترکی با این کشور داشته باشند، باید ببینیم که آیا انها منافع خود در صنعت انرژی ایران را به منافع خود در بازارهای آمریکا ترجیح می دهند یا نه.
به گزارش پتروشیمی نیوز، به نقل از اسپوتنیک نیوز، واگیت آلکپروف، رئیس شرکت لوک اویل روسیه گفته، انتظار دارد شرکتش در طی 3 تا 4 ماه آینده قراردادهایی برای توسعه میادین نفتی ایران منعقد نماید. این میادین شامل میادین نفتی منصوری و شنگوله هستند که شرکت ملی نفت ایران برای توسعه آنها در تابستان 2017 مناقصه برگزار کرده بود.

شرکت لوک اویل طرح خود برای توسعه میدان نفتی منصوری را به ایران ارائه داده است. اما با توجه به اینکه ایران طرح شرکت اندونزیایی پرتامینا را هم بررسی می کند، باید دید که آیا لوک اویل به تنهایی این میدان را توسعه خواهد داد یا با ایجاد کنسرسیومی بین المللی از کمک شرکت های دیگر نیز استفاده خواهد کرد.

به گفته امید شکری، کارشناس مسائل نفتی، لوک اویل خواهان برنده شدن در مناقصه مربوط به توسعه این میادین است، اما با توجه به احتمال خروج آمریکا از برجام، ممکن است تمام قراردادهای نفتی شرکت های روس با ایران متوقف شود.

وی گفت، اگر آمریکا از برجام خارج نشود، نقش شرکت های روس در بخش های مختلف صنعت نفت و گاز ایران ممکن است افزایش یابد.

این کارشناس مستقل ایرانی مقیم واشنگتن گفت: «(اما) فراموش نکنید که در جریان تحریم های قبلی، شرکت های روسی، صنعت نفت و گاز ایران را ترک کردند. اگر شرکت های روسی پروژه هایی با شرکت های امریکایی در امریکا یا پروژه های مشترکی با این کشور داشته باشند، باید ببینیم که آنها تا چه حد با فشارها و تحریم ها علیه ایران مخالفت می کنند و آیا انها منافع خود در صنعت انرژی ایران را به منافع خود در بازارهای آمریکا ترجیح می دهند یا نه.»

شکری افزود، تاثیر تحریم های آمریکا بر بخش انرژی ایران و همچنین بر میزان مشارکت شرکت های روسی و چینی در این بخش در آینده نزدیک مشخص خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: