پربیننده ها
روز
هفته
کد خبر: ۲۰۱۸۳
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴
بر اساس یافته‌های دفتر مطالعات پایه منابع آب، میانگین ریزش‌های جوی از اول مهر 96 تا 22 فروردین سال آبی 96-97 نسبت به درازمدت 49 ساله 48 درصد کاهش یافته است.
به گزارش پتروشیمی نیوز، به نقل از خبرگزاری فارس، دفتر مطالعات پایه منابع آب وابسته به شرکت مدیریت منابع آب ایران در گزارشی درباره وضعیت بارندگی کشور اعلام کرد: ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول سال آبی و زراعی جاری یعنی مهر ماه 96 تا 22 فروردین 97 بالغ بر 101 میلی‌متر ثبت شده است که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت که 193 میلی‌متر بوده، نشانگر کاهش 48 درصدی است.

همچنین این میزان بارندگی نسبت به دوره مشابه سال آبی قبل که 203 میلی‌متر ثبت شده بود 50 درصد کاهش نشان می‌دهد. حجم کل بارش‌ها از اول مهر 96 تا پایان 22 فروردین 97 معادل 166.4 میلیارد متر مکعب بوده است.

بر اساس این گزارش میزان بارندگی در 6 حوزه آبریز اصلی در کشور نشان می‌دهد بیشترین بارش‌ها در حوزه آبریز دریاچه ارومیه بوده است که به 202 میلی‌متر رسیده و نسبت به سال آبی قبل 29 درصد رشد و نسبت به میانگین درازمدت 7 درصد رشد نشان می‌دهد.

بیشترین کاهش بارندگی در حوزه مرزی شرق کشور بوده است که 18 میلی‌متر بارندگی ثبت شده که این رقم نسبت به سال قبل 68 درصد کاهش و نسبت به میانگین درازمدت 49 ساله 78 درصد کاهش نشان می‌دهد.

در حوزه آبریز دریای خزر در این مدت 251 میلی‌متر بارندگی ثبت شده که نسبت به سال قبل 6 درصد کاهش و نسبت به میانگین درازمدت 11 درصد کاهش نشان می‌دهد.

بارندگی در حوزه آبریز خلیج فارس و دریای عمان 144 میلی‌متر ثبت شده که نسبت به سال قبل 58 درصد و نسبت به میانگین درازمدت 55 درصد کاهش نشان می‌دهد.

بارشها در حوزه فلات مرکزی ایران در این مدت 52 میلی‌متر بارندگی ثبت شده که نسبت به سال قبل 63 درصد و نسبت به میانگین درازمدت 59درصد کاهش نشان می‌دهد.

بارندگی در حوزه آبریز قره‌قوم 81 میلی‌متر بارندگی ثبت شده که نسبت به سال قبل 52 درصد و نسبت به میانگین درازمدت 49 درصد کاهش نشان می‌دهد.

کمترین بارندگی در مناطقی مانند مسیل‌های جنوبی، کل و مهران در دریای خلیج فارس و دریای عمان، بندرعباس سدیج، رودخانه‌های بلوچستان صفر میلی‌متر ثبت شده و در حوزه فلات مرکزی هامون و جازموریان صفر میلی‌متر، در کویر ابرقو، سیرجان، کویر لوت یک میلی‌متر، در کویر مرکزی 2 میلی‌متر، در منطقه پترگان و خواف دو میلی‌متر و در قره‌قوم سه میلی‌متر بارندگی تاکنون ثبت شده است.

طبق گفته کارشناسان کاهش بارندگی در کشور و ادامه خشکسالی ایجاب می‌کند که کشاورزان نسبت به صرفه‌جویی در مصرف آب و مسئولان دولتی نسبت به برنامه‌ریزی برای حفظ زندگی کشاورزان، دامداران و نیاز آبی صنایع کشور برنامه‌ریزی داشته باشند.
نام:
ایمیل:
* نظر: