پربیننده ها
روز
هفته
کد خبر: ۱۹۹۶۵
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۳
معاون وزیر نفت گفت: ایران با ۳۰هزار کیلومتر شبکه گازرسانی، یکی از بزرگ‌ترین زیرساخت‌های گازرسانی در دنیا را در اختیار دارد و هم‌اکنون ۷۶درصد مردم در روستاها و ۹۸درصد شهرها روزانه ۸۰۰میلیون مترمکعب گاز دریافت می‌کنند.
به گزارش پتروشیمی نیوز، به نقل از خبرگزاری تسنیم، حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در نشستی خبری اظهار داشت: هم‌اکنون 800 میلیون مترمکعب گاز در روز تولید می‌شود که به اقصی نقاط کشور منتقل می‌شود، در حالی که 92 درصد مردم کشور از گاز طبیعی استفاده می‌کنند.

وی افزود: شبکه گاز در اقصی نقاط کشور گسترده شده است و در حال حاضر 270 ایستگاه و 30 هزار کیلومتر شبکه انتقال گاز در حال کار هستند تا گاز طبیعی را به مردم ایران در نقاط مختلف کشور برسانند.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه "ایران با 30 هزار کیلومتر شبکه گازرسانی، یکی از بزرگ‌ترین زیرساخت‌های گازرسانی در دنیا را در اختیار دارد"، تصریح کرد: خط کیاسر ــ نکا یکی از سخت‌ترین کارهایی بود که قول راه‌اندازی آن را داده بودیم تا اگر همسایه شمالی به هر دلیلی گاز را قطع کرد، مشکلی پیش نیاید و با تحقق این قول، از حالت اضطرار بیرون آمدیم.

وی افزود: در حال حاضر شرایط همکاری با ترکمنستان به شرایط تجاری برگشته و از حالت اضطرار درآمده است، این خط در شرایط سخت و مسیر کوهستانی در زمان مقرر افتتاح شد و در زمستان امسال با فشار گاز بالایی مردم شمال کشور مواجه بودند.

عراقی با بیان اینکه "بخش زیادی از خط ششم سراسری امسال به بهره‌برداری رسیده که موجب شده قرارداد صادرات گاز به عراق تکمیل شود"، گفت: ارزش مجموع پروژه‌هایی که امسال به بهره‌برداری رساندیم به 12 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

معاون وزیر نفت با ابراز اینکه "هم‌اکنون 76 درصد مردم در روستاها و 98 درصد شهرها روزانه 800 میلیون مترمکعب گاز دریافت می‌کنند"، گفت: 7 تا 8 هزار روستای دیگر قابلیت گازرسانی را دارند که طی دو سال آینده باید گازرسانی به این روستاها نیز به اتمام برسد.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: قسمت اعظمی از خط ششم سراسری آماده شد که بخش کوچکی از آن مانده که به نظر می‌رسد تا اوایل سال آینده این بخش نیز آماده شود که دیگر نگرانی بابت گازرسانی به مناطق غربی کشور و همچنین صادرات گاز به ترکیه و عراق نخواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در خصوص موضوع حذف آبونمان از قبوض گاز گفت: این موضوع از نظر ما قابل قبول نیست، ولی چون قانون است لازم‌الاجراست، به طوری که با حذف آبونمان یک‌هزار میلیارد تومان از بودجه شرکت ملی گاز کاهش پیدا کرد و وجود این بند به این دلیل بود که بتوانیم سرویس مطلوب را به مشترکین گاز ارائه کنیم.

وی افزود: شما ببینید شرکت گاز در کنار فعالیت‌های توسعه‌ای باید به دنبال ایجاد شبکه هوشمند برود که این شبکه هوشمند پولش باید از این بخش تأمین می‌شد، اما قانون جلوی اخذ آبونمان را گرفت.

معاون وزیر نفت با اشاره به درآمد 17 هزار میلیارد تومانی که از مردم اخذ می‌شود، تصریح کرد: 8 هزار میلیارد تومان آن سهم یارانه‌هاست و مابقی سود سهام و مالیات و مقداری نیز ارز حاصل از صادرات است که مستقیم در صندوق توسعه می‌رود. با این شرایط ما 4500 میلیارد تومان هم هزینه‌های جاری داریم، حالا شما آبونمان را هم حذف کنید، چه مقدار باید درآمد کسب کنید تا آن را جبران کرده و بتوانید فعالیت خود را انجام دهید؟ این موضوع مستقیماً در بیانیه‌ای که شرکت ملی گاز خطاب به دیوان محاسبات نوشته بود، آمد و رئیس دیوان محاسبات نیز اعلام کرده بود این یک موضوع حسابداری است، اما در هر صورت ما آماده هستیم که در این زمینه شفاف‌سازی کنیم.

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه چرا شرکت گاز در بازاریابی صادرات گاز ضعیف عمل می کند، گفت: مهم‌ترین علت این است که ما هر چه را که تولید می‌کنیم مصرف می‌کنیم و اگرچه شرایط سوق‌الجیشی ایده‌آلی داریم، ولی این موضوع موجب شده است که نتوانیم بازارهای خوبی را پیدا کنیم، هر چند که با کشور عراق دو قرارداد و با کشور ترکیه نیز یک قرارداد داریم، وقتی مردم و نهادهای دولتی و خصوصی صرفه‌جویی نمی‌کنند و قانون‌گذار نیز کاری انجام نمی‌دهد تکلیف ما چیست؟ و هر آنچه را که تولید می‌کنیم باید مصرف کنیم، هر چند که براساس آمارهای موجود، مردم در بخش خانگی بیشترین صرفه‌جویی را در مصرف گاز طی سال 95 داشته‌اند. 

عراقی با اشاره به قراردادهایی که بین انستیتوی دانشگاه تهران و یک شرکت کره‌ای به منظور مطالعه بر روی یک مینی‌ال‌ان‌جی منعقد شده است، گفت:‌خوشبختانه این کار در حال انجام است و اگر بتوانیم سرعت کار را بالا ببریم، اولین بار خواهد بود که ایران و کره بر روی یک لایسنس به تفاهم و توافق رسیده و می‌توانیم آن را صادر کنیم. 

وی ادامه داد: همچنین چند کار پژوهشی و تحقیقاتی در جاده هراز و استان مازندران و برخی از شهرهای این استان در حال انجام است که البته باید سرعت کار را بالا ببریم.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه "اگر روسیه بخواهد گاز خود را به کویت صادر کند چاره‌ای جز عبور آن از طریق ایران ندارد"، گفت: ما نیز مذاکرات خوبی را با کره‌ای‌ها داشتیم، ولی حادثه‌ای که برای سفارت عربستان رخ داد موجب شد که مذاکرات ما با کویت متوقف شود. 

وی ادامه داد: در حال حاضر ما صادرات گاز را به ترکیه داریم و به عراق نیز بین 8 تا 10 میلیون مترمکعب گاز صادر می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به صادرات گاز به عراق گفت: ما گازی را که به عراق می‌دهیم پولش را می‌گیریم، اما نمی‌توانم بگویم این پول چگونه می‌آید، زیرا اگر آن را اعلام کنم، قطعاً مشکلاتی برای ما ایجاد خواهد شد.

وی افزود: همچنین در خصوص ترکیه نیز باید بگویم که ماجرای ارسال گاز به این کشور براساس رأی دادگاه به پایان رسید و ما حدود 8 میلیارد مترمکعب گاز را به این کشور براساس آن رأی صادر کردیم و هم‌اکنون گازی را که می‌دهیم پولش را می‌گیریم. 

عراقی در ادامه این نشست با اشاره به برنامه شرکت ملی گاز در برنامه ششم گفت: ما باید یک میلیارد مترمکعب گاز تولید و انتقال دهیم و خطوط نهم و یازده سراسری را نیز که شروع شده است را به اتمام برسانیم و همچنین 200 میلیون مترمکعب گاز را برای صادرات اختصاص دهیم که باید برای آن کار ویژه‌ای انجام شود، همچنین 38 ایستگاه تقویت فشار و 8 هزار روستا را نیز گازرسانی کنیم.

این مقام مسئول با اشاره به برنامه این شرکت به منظور خصوصی‌سازی گفت: ما دو سناریو را برای این منظور پیگیری می‌کنیم که سناریوی اول، برون‌سپاری فعالیت‌ها به بخش خصوصی است، به طوری که مالکیت در اختیار دولت و اجرای کار برعهده بخش خصوصی است که این کار هم‌اکنون در شرکت ملی گاز در حال انجام است، اما سناریوی دوم که وزارت نفت پیگیری می‌کند، مطالعه بر روی ساختار صنعت نفت ایران است که مشخص شود کدام بخش‌ها باید در حاکمیت باقی بمانند و کدام بخش‌ها به بخش خصوصی منتقل شوند. 

معاون وزیر نفت در پاسخ به سوالی در خصوص میزان گازرسانی به نیروگاه ها گفت: در سال 92 به میزان 35 میلیارد مترمکعب گاز در نیروگاه‌ها مصرف شد که برنامه ما در سال 96 این است که مصرف گاز را در این بخش به 67 میلیارد مترمکعب برسانیم و همچنین وضعیت ذخیره‌سازی ما در دو میدان شوریجه و سراجه مطلوب است به طوری که در زمستان امسال 1.3 میلیارد مترمکعب گاز از سراجه و 2.5 میلیارد مترمکعب از شوریجه برداشت شده است. 
نام:
ایمیل:
* نظر: