پربیننده ها
روز
هفته
کد خبر: ۱۹۹۶۴
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۱
با توجه به کسری قابل توجه آب در مخزن سد زاینده‌رود، امکان دارد امسال تصمیمات جدیدی برای بازگشایی آب تا نوروز گرفته شود، اما آنچه مشخص است تا اطلاع ثانوی بستر زاینده‌رود در اصفهان خشک خواهد ماند.
به گزارش پتروشیمی نیوز، به گزارش خبرگزاری تسنیم، سد زاینده‌رود با حجم مخزن یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب در حال حاضر فقط 132 میلیون مترمکعب ذخیره آبی دارد؛ به‌عبارتی حدود 90 درصد از مخزن این سد خالی است.

هم‌اکنون حدود 10 درصد از مخزن سد زاینده‌رود آب پشت این سد ذخیره شده در حالی که در زمان مشابه سال گذشته این میزان 19 درصد از حجم مخزن بود.

کاهش بارش‌های سال آبی جاری در اصفهان و سرشاخه‌های زاینده‌رود نسبت به میانگین بلندمدت به 75 درصد می‌رسد. کاهش 75درصدی بارش‌ها یکی از دلایل اصلی بی‌آبی زاینده‌رود است اما دلیل دیگر الگوی کشت اشتباه در استان اصفهان است که به برداشت‌های بی‌رویه از زاینده‌رود برای کشت منجر شده و هنوز برنامه‌ای مدون برای اصلاح این الگوی کشت وجود ندارد.

هنوز هیچ زمان مشخصی برای بازگشایی آب به سطح خشک زاینده‌رود اعلام نشده و با توجه به کسری قابل توجه آب در مخزن سد، امکان دارد امسال تصمیمات جدیدی برای بازگشایی آب تا نوروز گرفته شود، اما آنچه مشخص است تا اطلاع ثانوی بستر زاینده‌رود در اصفهان خشک خواهد ماند.

محمدعلی افشانی معاون توسعه عمران، امور شهری و روستایی وزیر کشور در سفر اخیر خود به اصفهان اظهار داشت: امسال شدیدترین خشکسالی را در 50 سال گذشته شاهد بودیم به همین دلیل میزان آب پشت‌سد به‌گونه‌ای نیست که بتوان آب را رها کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: