پربیننده ها
روز
هفته
کد خبر: ۱۹۷۰۱
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۶
در حالی که طبق برنامه های قبلی می بایست خط لوله ششم سراسری حدفاصل اهواز تا دهگلان تا پایان سال ۹۴ تکمیل شده و به بهره برداری برسد، اکنون که در نهمین ماه سال ۹۶ هستیم این امر در حال تحقق است.
به گزارش پتروشیمی نیوز، به نقل از خبرگزاری تسنیم، خط ششم سراسری که از پارس جنوبی شروع می شود و پس از گذر از استان خوزستان، در استانهای لرستان، ایلام و کرمانشاه ادامه می یابد و در نهایت به دهگلان می رسد، از مهمترین خطوط سراسری انتقال گاز کشور است.

از آن‌جایی که کریدور غرب شامل خطوط لوله سراسری پنجم، ششم و نهم، برای تأمین مطلوب و پایدار گاز کردستان، کرمانشاه، همدان و صادرات به عراق اهمیت فراوانی دارد، تکمیل خط لوله ششم سراسری که این روزها در مراحل پایانی قرار دارد، خبر بسیار خوبی برای تأمین گاز استانهای غربی کشور است.

حمیدرضا عراقی مدیر عامل شرکت ملی ایران در آخرین بازدید از روند پیشرفت پروژه خط ششم سراسری، در این خصوص گفت: این خط 1200 کیلومتری با قطر 56 اینچ، یکی از راهبردی‌ترین خطوط انتقال گاز کشور محسوب می‌شود که مراحل تکمیلی آن در حال طی شدن است و انشاءالله در هفته نخست دی ماه سال جاری به بهره برداری کامل می رسد.

وی افزود: خط ششم سراسری که همسو با اهداف برنامه پنجم توسعه تعریف شده است، وظیفه انتقال گازهای تولیدی در عسلویه به ظرفیت روزانه 110 میلیون مترمکعب را به استان های غرب و شمال‌غرب برای مصارف خانگی، تجاری، صنعتی و غیره را بر عهده دارد و امکان سهولت در صادرات گاز به عراق را از مسیرهای شلمچه و نفت‌شهر فراهم می‌کند.

به گفته معاون وزیر نفت، طول خط انتقال گاز ششم سراسری، قطعه اهواز تا دهگلان، به تنهایی بیش از 600 کیلومتر است که در مسیر خود به تقاطع رودخانه پرآب کارون می‌رسد و برای عبور خط لوله از رودخانه، ترانشه ای به طول 220 و ارتفاع 80 متر ایجاد شده که حجم ترانشه برداشته شده به یک میلیون مترمکعب می‌رسد و هم اکنون نیز تجهیزات و ماشین آلات در مرحله لوله‌گذاری هستند، ضمن آن که عرشه فلزی پل 180 متر طول دارد که 100 متر آن به صورت عرشه فلزی اجرا شده و بقیه آن روی شمع و ستون قرار گرفته و تناژ کل عرشه فلزی حدود 540 تن بوده و حجم عظیمی از آن روی پایه‌ها و شمع ها قرار دارد.

معاون وزیر نفت در امور گاز اظهار داشت: با آغاز فعالیت خط لوله ششم سراسری انتقال گاز و تمهیدات در نظر گرفته شده، ظرفیت انتقال گاز در کشور به 750 میلیون مترمکعب در روز می‌رسد و از آن‌جا که کریدور غرب (خطوط پنجم، ششم و نهم) برای سرشاخه‌های کردستان، کرمانشاه، همدان و صادرات به عراق اهمیت فراوانی دارد، بنابراین راه‌اندازی خط ششم سراسری برای تامین گاز منطقه غرب، امری حیاتی محسوب می‌شود.

به گزارش تسنیم، قطعه اول این خط سراسری انتقال گاز از عسلویه تا اهواز به طول تقریبی 611 کیلومتر (عسلویه، بیدبلند، اهواز) به عنوان یکی از خطوط راهبردی انتقال گاز که وظیفه انتقال روزانه 110 میلیون مترمکعب گاز تولیدی پارس جنوبی را به جنوب و غرب کشور بر عهده دارد، پیش از سال 93 تکمیل شده بود و اعلام شد که برنامه ریزی ها و عملیات اجرایی برای تکمیل فاز دوم این خط لوله سراسری به طول تقریبی 600 کیلومتر از اهواز تا دهگلان تا پایان سال 94 آغاز شده است.

در حالی که طبق برنامه های قبلی می بایست این خط لوله حدفاصل اهواز تا دهگلان تا پایان سال 94 تکمیل شده و به بهره برداری برسد، اکنون که در نهمین ماه سال 96 هستیم این امر در حال تحقق است.
نام:
ایمیل:
* نظر: