پربیننده ها
روز
هفته
کد خبر: ۱۷۶۵۲
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۵
عصام المرزوق وزیرنفت کویت ضمن تاکید بر اهمیت اجرای توافق نفتی وین اظهار داشت تصمیم سازمان کشورهای صادرکننده نفت 'اوپک' برای تمدید 9 ماهه این توافق آثار مثبتی را برای همه کشورهای عضو دربرخواهد داشت.

به گزارش ایرنا عصام المرزوق وزیر نفت کویت در گفتگو با خبرگزاری رسمی کویت با اشاره به تمدید توافق وین گفت: بر اساس این توافق قطر روزانه سی هزار بشکه نفت از تولید خود کاسته است و این کشور همچنان به این تصمیم پایبند می باشد به گونه ای که میزان این پایبندی حدود 93 تا 102 درصد می باشد .

کویت در حال حاضر ریاست کمیته نظارت بر اجرای توافق نفتی وین را بر عهده دارد و با برگزاری جلسات کارشناسی به عضویت روسیه، ونزوئلا و عمان گزارش های دوره ای را در زمینه پایبندی صادر کنندگان نفت به توافق وین ارائه می نماید .

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست رسمی سی ام نوامبر 2016 (دهم آذرماه) در وین برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کردند تا با کم کردن از مازاد عرضه نفت در بازارها به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.

جمهوری اسلامی ایران تا رسیدن سطح تولید به میزان پیش از تحریم، از اجرای این توافق مستثنی شد. براساس این توافق اوپک یک میلیون و200 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود می کاهد.

اوپک همچنین موفق شد دهم دسامبر (بیستم آذر)، تولید کنندگان نفت غیرعضو در اوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، سودان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.

توافق نفتی وین در جلسه اخیر اوپک برای 9 ماه دیگر تمدیدشده است .

این تولیدکنندگان نیز درمجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند. این نخستین توافق کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک از سال 2001 میلادی تاکنون به شمار می رود.

نام:
ایمیل:
* نظر: